Mingl kutak

Peace kamp - između razmene i aktivnog građanstva

Peace kamp - između razmene i aktivnog građanstva

foto: Danilo Savović

Peace kamp, namenjen srednjoškolcima i srednjoškolkama koji su učestvovali u programima razmene od tri meseca preko AFS-a u Evropi, održan je u Belgiji. Kamp je okupio preko 250 učesnika i učesnica i 50 volontera i volonterki. Organizator kampa je Evropska federacija za interkulturalno učenje, EFIL.

AFS je nevladina, neprofitna organizacija koja se bavi razmenama srednjoškolaca i srednjoškolki. Programi razmene traju tri meseca ili godinu dana. AFS je prisutan u većini država Evrope i ukupno u 62 država sveta. Ogranak AFS-a u Srbiji zove se Interkultura Srbija. Svake godine, preko 20 učenika i učenica iz Srbije odlazi na programe razmene, dok isto toliko njih dolazi na razmenu u Srbiju.

Tokom razmene, učenici i učenice žive u porodicama domaćinima koje ih prihvataju kao nove članove svoje zajednice. Za vreme razmene, oni pohađaju lokalnu školu, upoznaju se sa novom kulturom i uče jezik zemlje u kojoj borave. Na taj način nastaju nova prijateljstva i nezaboravne uspomene, ali se istovremeno suočavaju sa izazovima poput kulturnog šoka i nostalgije za domovinom.

Peace kamp je prilika za učesnike i učesnice da podele svoje iskustvo sa razmene, pripreme se za povratak u svoju zemlju i nose se sa mogućim izazovima poput povratnog kulturnog šoka. Kamp omogućava razmenu iskustava među učesnicima i učesnicama, kao i  diskusije o osećanjima koja prate povratak kući. Teme se obrađuju kroz interaktivne radionice koje vode obučeni volonteri i volonterke treneri.

Glavna tema kampa je svake godine ista, a to je aktivno građanstvo. Kroz radionice, učesnici uče o značaju aktivnog uključivanja u rešavanje društvenih problema, načinima kako prepoznati izazove u svojoj zajednici i koracima koje mogu preduzeti da bi pokrenuli pozitivne promene.

Koordinatorka trenera na ovogodišnjem Peace kampu, Natalija Aleksandrova, objašnjava da je aktivno građanstvo značajno jer osnažuje mlađe generacije.

Aktivno građanstvo pomaže pojedincima da shvate svoju ulogu u oblikovanju društva i važnost njihovog glasa u procesima donošenja odluka. Ishod kampa i radionica je da učenici i učesnice shvataju da imaju moć da utiču na aspekte sopstvenog života i da naprave pozitivne promene u svojim zajednicama, zaključuje Natalija.

Učenica Iva Marija Šljivić kaže kako je uprkos velikom broju radionica cilj svake od njih bio da iskoriste znanja i veštine stečene na razmeni, iskoriste ih i da tako postanu svesni članovi društva.

Peace kamp mi se jako svideo zato što je predstavljao prelaz izmedju zemlje u kojoj smo bilo na razmeni i svoje zemlje, a u mom slučaju je to bila Italija.

Iva Marija smatra da je njoj iskustvo na razmeni donelo slobodu zato što je postala dovoljno hrabra da ode van svoje zone komfora i unapredilo veštine komunikacije.

Upoznajući ljude i učeći novi jezik polako sam otkrila ponešto novo i o sebi i stekla izuzetno samopouzdanje. Osim ličnih pozitivnih promena, doživela sam i promene bitne za čitavo društvo, kao što je upoznavanje raznih kultura i religija, kao i razbijanje predrasuda i stereotipa koje svi mi u nekoj meri imamo.

Na ovom događaju učestvovali su volonter i volonterka iz Srbije, četiri učenice iz Srbije koje su bile na razmeni u Italiji i Francuskoj, kao i dva učenika i učenica iz Italije koji su bili na razmeni u Srbiji.

 Autor: Danilo Savović

Najnovije