Aktivizam mladih i izveštavanje o njih zauzelo je prvo mesto među temama u medijima u Srbiji, a sve zbog aktuelne društveno-političke situacije u zemlji. Ovo je jedan od ključnih podataka istraživanja „Mladi u medijskom ogledalu 2024“ koje izlazi već sedmu godinu zaredom. Ova tema najzastupljenija je bila na televiziji N1 (68%) i u dnevnom listu Danas sa 69%. Od 2019. godine Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) ovo istraživanje sprovodi u saradnji sa Intitutom za medije i različitosti – Zapadni Balkan.
Međutim, sem pozitivnog, postojao i negativan narativ u mejstrim medijima. Zagovornici istog bili su pojedini tabloidni mediji, posebno u tekstovima o studentskim protestima. Kada je reč o analiziranim sadržajima u menjstrim medijima, primećeno je da u više od trećine analiziranih mladi nisu imali priliku da govore o sebi, dok su u javnom servisu, pre svega na RTS, u čak 26% priloga o mladima bili bez jasno identifikovanog sagovornika.
Kada je reč o omladinskim medijima, u ovogodišnjem istraživanju beleži se drastičan i ozbiljan pad aktivnih omladinskih medija. Prema podacima istraživanja, portali poput Vice-a, Noizz-a i Vugla više ne funkcionišu, a drugi su u fazi pasivizacije. Kao svetli primeri, kako navode autori istraživanja, izdvajaju se Oradio, Mingl, YouthVibes i Oblakoder, koji i dalje pružaju prostor mladima da izraze stavove i aktivizam. Upravo je na predstavljaju ovogodišnjeg istraživanja na panelu bila i naša urednica Miljana Jovanović koja je istakla da je Mingl najstariji omladinski portal koji traje već 17 godina i da sadržaj kreiraju mladi novinari i novinarke ka mladima i za mlade.
Ove godine je posebno obrađena i društvena mreža TikTok kao nova informativna arena. Podaci pokazuju da su studentske blokade ubedljivo bile najpopularnija tema na TikToku u 2024. godini. Sem studentskih protesta, popularna tema bila je i vojni rok, pogotovo nakon najave ponovnog uvođenja obaveznog služenja u septembru 2024. godine. Autori istraživanja napominju da su skečevi bili najpopularniji format kada je ova tema u pitanju.
Osim vojnog roka, na društvenim mrežama pokrenute su i teme o HPV vakcini, a na TikToku su, osim stručnjaka i doktora medicine, govorili i studenti medicine, međutim, prema podacima analiziranih video sadržaja, videi nisu bili preterano popularni i viralni.
Ipak, kada je reč o poverenju mladih u medije, istraživanje pokazuje da je ono i dalje veoma nisko – 1,55 od 5. Istovremeno, kao bitan podatak izdvaja se i da se čak 66% mladih često susreće sa dezinformacijama. Autori dodaju da je analiza sadržaja, jezika i konteksta u kojima se mladi pominju u medijima presudna ne samo za razumevanje slike mladih u javnosti, već i za unapređenje medijske pismenosti, kritičkog mišljenja i aktivnog učešća mladih u društvu.
Istraživanje sadrži analizu dnevnih listova Večernje novosti, Danas i Kurir, televizija - N1, RTS i Pink, kao i 10 najčitanijih portala prema Gemiusu, u periodu od 22. novembra do 6. decembra 2024. godine.
Celokupno istraživanje „Mladi u medijskom ogledalu 2024“ dostupno je na KOMS i MLADI sajtu, a u petak je javnosti predstavljeno u Evropskoj kući.
Autor teksta: Aleksandar Đokić