foto: Canva
Kada festival traje petnaest godina, jasno je da nije u pitanju samo dobra muzika, već i posvećenost, ideja i zajednica koja ga iz godine u godinu gradi i podržava. I upravo zbog toga, ovaj tekst ne bi bio potpun bez uvida iznutra – od onih koji Arsenal Fest ne posmatraju samo kao događaj, već kao životni projekat.
Dugo sam pokušavala da stupim u kontakt s nekim iz organizacije, a onda je stigao mejl koji je učinio celu priču vrednom čekanja. Ljiljana Vukotić, PR Arsenal Festa, pristala je da odgovori na moja pitanja – precizno, iskreno i s velikom dozom strasti prema ovom festivalu. Ona je deo tima koji već godinama brine da Arsenal Fest ne bude samo muzički spektakl, već i kulturni stub Kragujevca i cele regije. Kroz njen glas saznajemo kako festival izgleda iznutra: kako je rastao, ko ga gradi, zašto je poseban i šta sve donosi ovog leta. I dok publika već broji dane do novih koncerata, mi imamo privilegiju da zavirimo u srce festivala.
Mingl: Arsenal Fest ove godine slavi 15 godina postojanja. Kako iz organizacije doživljavaju ovaj jubilej?
Ljiljana Vukotić: Ovaj jubilej doživljavamo kao potvrdu dugogodišnje vizije. Jednom prilikom je osnivač festivala, Zoran Vulović Vule, lepo rekao: „Arsenal Fest je od početka imao svoju dušu, svoju poruku“, što nas podseća na prve izazove i verovanje da će festival prerasti u evropski priznat događaj, što danas i jeste.
Mingl: Kako se festival razvijao tokom svih tih godina – šta je ostalo isto, a šta se menjalo?
Ljiljana Vukotić: Ono što je ostalo isto jeste jasno definisan alternativni identitet, autentična lokacija – Knežev Arsenal – kao i pažljiva selekcija izvođača, a promenilo se to što se od početne jedne bine festival proširio na čak tri bine do danas – Main, Garden i Explosive/DJ Stage. Posećenost festivala je izuzetno porasla, a dodati su i bogati prateći programi – radionice, umetnički i gastronomski sadržaji. Ustanovljena je i nagrada „Mikica Zdravković“ koja se dodeljuje svake godine kao priznanje za doprinos razvoju muzičke i kulturne scene u Srbiji i regionu, ali i kao sećanje na Mikicu – jednog od osnivača Arsenal Festa, koji je preminuo tokom kovid pandemije.
Mingl: Koliko je važno to što se jedan ovakav festival održava baš u Kragujevcu?
Ljiljana Vukotić: Izuzetno je važno, zato što je Kragujevac srce Šumadije, grad koji ima industrijsko nasleđe i Knežev Arsenal koji nudi zaista jedinstvenu atmosferu – spoj mističnosti, istorije i modernog zvuka koji Arsenal svake godine donese Kragujevcu. Takođe, festival postavlja Kragujevac na muzičku mapu Evrope i jača lokalni i kulturni identitet, što je od velikog značaja za decentralizaciju festivalskih i uopšte kulturnih sadržaja.
Mingl: Line-up za 2025. godinu je zaista impresivan. Koji su vam bili kriterijumi pri njegovom sastavljanju?
Ljiljana Vukotić: Cilj je bio spoj svetskih i regionalnih imena, balans između žanrova i generacija. Čak više od 50 izvođača dolazi iz sveta i regiona, pažljivo selektovanih kako bi publika maksimalno uživala u ovom rođendanskom izdanju. Rekla bih da je poseban akcenat bio na dovođenju globalnih ikona svetske muzičke scene, a izbor je pao na Massive Attack i Faithless, koji su pokazatelji međunarodnog ugleda Arsenal Festa, dok su poznata imena domaće i regionalne scene, kao što su Bajaga i Instruktori, Zoster, Joker Out, Senidah, Darko Rundek i mnogi drugi, tu da ovogodišnji line-up učine nezaboravnim.
Mingl: Ima li izvođača koji se vraćaju na Arsenal Fest i, ako da, zašto baš oni?
Ljiljana Vukotić: Neki izvođači postaju prosto deo Arsenala više nego drugi, ali to zavisi isključivo od publike i kako ih ona prihvata. Na primer, Joker Out se vraća nakon uspeha 2023. zbog euforične reakcije publike, dok se domaće legende poput Bajage i Instruktora vraćaju redovno i time doprinose tradicionalnoj dimenziji festivala.
Mingl: Da li postoji neki izvođač koji je posebno značajan za vas ove godine, možda kao simboličan izbor za 15. rođendan?
Ljiljana Vukotić: Definitivno Massive Attack i Faithless – oni su simboličan izbor jer predstavljaju vrhunac dosadašnjeg rasta festivala, a izdvojila bih i Nikolu Vranjkovića, koji je ovogodišnji laureat priznanja „Mikica Zdravković“ i nastupa na Garden Stage-u, što je emotivan i simboličan trenutak ovog jubileja.
Mingl: Koliku ulogu imaju mladi u kreiranju duha festivala i koliko publika utiče na sam program?
Ljiljana Vukotić: Festival neguje mlade bendove, daje im priliku na pozornici, što podstiče kreativnost i dobru energiju. Rekla bih da i publika aktivno utiče na program, jer organizatori Arsenala umeju da slušaju povratna iskustva iz prethodnih godina i samim tim publika ume pasivno da utiče na izbor izvođača. Uloga mladih je nezamenjiva – oni su duh festivala, i upravo iz tog razloga, Arsenal je počeo da radi na „osvežavanju“ programa i prilagođavanju mlađoj publici.
Mingl: Kako mladi iz Kragujevca, ali i iz drugih gradova, mogu da postanu deo festivala?
Ljiljana Vukotić: Festival uključuje volontere, ali i mlade kroz saradnju sa lokalnim umetnicima, ali i kroz gastronomsku zonu i ostale poslove gde je volonterizam dobrodošao. To je idealna prilika za mlade iz Kragujevca i drugih gradova da se priključe, steknu neko novo iskustvo, a opet prisustvuju jednom velikom festivalu kao što je Arsenal. Za ovu godinu su, nažalost, prijave zatvorene, ali sam sigurna da će sledeće godine biti prilike za naše mlade čitaoce da nam se pridruže.
Mingl: Šta vam je najveći izazov u organizaciji festivala danas u odnosu na sam početak?
Ljiljana Vukotić: Festival je sam po sebi znatno „porastao“ u odnosu na sam početak. Organizacija produkcije, logistike i programa na tri bine, kao i uvođenje „cashless“ sistema plaćanja, dodatno je povećalo zahtevnost same organizacije, kao i broj ljudi koji je uključen u istu. U početku je bio dovoljan entuzijazam osnivača i prethodno bogato iskustvo koje su imali, ali danas, 15 godina kasnije, ovo je projekat koji „živi“ cele godine, koji nikad ne spava i koji zahteva dosta rada kako bi sve bilo na najvišem nivou. Kada festival uđe u tu fazu da dovodi međunarodni nivo izvođača (kao što su Massive i Faithless), to donosi dodatne izazove – koordinaciju, budžete, tehničke standarde… što samo znači da je Arsenal spremniji nego ikada!
Posle razgovora sa Ljiljanom i dubljeg pogleda iza bine, postaje jasno – Arsenal Fest nije samo muzički događaj, već prostor gde se generacije sreću, stvaraju uspomene i slavi umetnost. Ako još niste bili, možda je baš 15. rođendan pravo vreme da se priključite. Vidimo se u Kragujevcu!
Razgovor vodila: Andrea Virag